Кому потрібен той психолог?!

А тим більше психотерапевт! «Я ж нормальна, мені не треба», — теж колись так думала, навіть, коли вже вчилася на психотерапевта. А й справді — це ж професіонал, який нічого не виробляє і «продає повітря». Але чому ж в суспільстві є таке сильне зацікавлення до психологічних знань?
В 21 столітті психотерапія стає відповіддю на потребу, яка стрімко росте
у суспільстві: розуміти, відчувати себе і світ навколо. Традиційні форми допомоги в цій сфері вже не є настільки ж дієвими, як раніше. В чому ж секрет психотерапії? Чому люди готові платити по 200 євро за годину спілкування?

Звісно, по 200 євро платять європейці, для їх рівня заробітків — це абсолютно прийнятна платня. В Україні сеанс у психотерапевта коштує більш реальну суму. Та все ж таки, за що платять? Найбільш очевидна відповідь — за час, проведений поряд: конфіденційно і безпечно, без оцінок, зі сприйняттям та ще й з конструктивними коментарями.

Можна не турбуватися: чи психотерапевт не образиться від ваших слів,
чи не втомиться так довго слухати – можна говорити все, як є і стільки, скільки хочеться, оскільки цей час повністю присвячений клієнтові.

Психотерапію часто плутають з іншими науками і практиками, які теж допомагають людям розібратися у внутрішньому світі. Давайте визначимо найбільш поширені з них.

Психіатрія — медична практика з пацієнтами, у яких клінічно діагностовано психопатологію, допомагає використовуючи медикаменти.

Психологія — наука про особливості психіки, вона досліджує, діагностує
і аналізує загальні тенденції для всіх людей, зазвичай, за допомогою тестів.

Духовні практики — чітко структуровані і відпрацьовані віками дії, зазвичай
в руслі певної релігійної концепції, наприклад: молитва, сповідь, медитація, йога тощо.

Дружня бесіда – посиденьки чи зустрічі з близькими вам людьми, які вислухають, підтримають та поділяться власним досвідом в темі.

Що поєднує всі ці методи? Всі вони пропонують чітке бачення того, як варто поводитися, щоб все було гаразд. Беззаперечно, в них є багато правди, цінного досвіду та мудрості! Разом з цим, лише психотерапія:

1. Дозволяє рівносторонній діалог, цікавиться вашим баченням проблеми.
2. Вважає рішення та переживання людини найкращими, на які вона здатна в даний момент часу і за даних обставин. Разом з цим, на власному досвіді переконалась — для повноцінного ментального і емоційного здоров'я, варто поєднувати різні практики.

Отож, психотерапія — це рефлексивний діалог, для руху від страждання до розширення ідентичності. Визначення робоче, у Всесвітній асоціації психотерапії ще розмірковують над ним, оскільки професія молода і критерії ще виробляються. Проте всі сходяться на одному: психотерапія — наука
і практика про ставлення людини до світу, відповідно, змінюючи ставлення, ми змінюємо рух і якість саме в тому напрямку, в якому хочемо.

Продовжуючи тему статті, розповім власну історію. Я сумнівалась в користі своєї ж професії, тому вирішила перевірити все на власному досвіді: пішла
до психотерапевта, перший контракт тривав пів року, зараз працюю
з терапевтом в новому ключі. Чітко розумію підводні камені та основу ефективності з "крісла клієнта". Впевнена, наявність особистого (клієнтського) досвіду — одна з ключових передумов професіоналізму психотерапевта та відповідно якості послуги.
Made on
Tilda